ELENA LACKOVÁ a MILENA HÜBSCHMANNOVÁ: Narodila som sa pod šťastnou hviezdou
Bratislava, BRAK, 2023
,,Keby som sa mohla narodiť ešte raz, znova by som sa chcela narodiť ako Rómka, chcela by som žiť tak, ako som žila, a robiť to, čo som robila.“
Kníh o Rómoch nie je veľa, ale táto biografia jednej významnej ženy, ktorá sa snažila pre „svojich” spraviť veľa, je tak komplexná, že získate výborný náhľad o živote jednej slovenskej menšiny. Prostredníctvom spomienok rozpráva pani Elena (alebo ako ju volali Ilonka) svoj životný príbeh od narodenia a snaží sa vyobraziť ťažký život Rómov, a to nielen počas 2. svetovej vojny, kedy dochádzalo k ich transportom, ale aj počas mnohých iných rokov. Práve o holokauste a utrpení Rómov počas druhej svetovej vojny začala ako jedna z prvých hovoriť hneď po nej. Obdivujem nebohú autorku, ako dokázala čeliť osudu, byť pracovitá, nevzdávala sa, bola členkou Červeného kríža, napísala divadelné hry, vyštudovala Karlovu univerzitu, a to stále nie je všetko. Predstavte si, že by ste sa narodili do rodiny z menšiny, boli škatuľkovaní, utláčaní a plietli by sa vám polená pod nohy. Avšak i napriek tomu, že pani Elena zažila veľa negatívneho, dokázala sa pozerať vpred, pracovať na sebe a posúvať svoju budúcnosť správnym smerom. Skĺbiť rodinu, štúdium a prácu nebolo jednoduché. Každodenné „látanie dier“ rôznymi spôsobmi však prinášalo svoje ovocie. Už len založením putovného divadla dodala odvahu a vieru mnohým svojim súputníkom. Dopad vojny na Rómov vyobrazili v divadelnej hre Horiaci cigánsky tábor, s ktorým zožali veľký úspech.

má 41 rokov, 5-ročnú dcérku Kristínku a žije v Košiciach. Pracuje na Inštitúte nukleárnej a molekulárnej medicíny v Košiciach a knihy sú jej vášňou. Svoje recenzie pravidelne uverejňuje na Instagrame @beakiselova.